Home / Bahçe Dekorasyon / Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Bahçe düzenlemesi ve dekorasyonu titizlik isteyen ama bir o kadar da keyifli bir uğraştır. Özellikle birkaç noktaya dikkat ederek eviniz ile uyum içerisinde ve keyifle zaman geçirebileceğiniz bir bahçe düzenlemesi yapabilirsiniz. Bu yazımız, bahçe düzenlemesi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair size rehberlik edecek: Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

 

Bahçe düzenlenmesi yaparken öncelikli olarak hangi mevsimde düzenlemeyi yapacağınızın kararını vermeniz gerekir. Genellikle yıl içerisinde iki kez bahçe düzenlemesi gerçekleştirilmektedir. Özellikle en doğru vakitte yapılacak bahçe düzenlemesi ile bahçenizdeki ağaç ve çiçekler daha verimli bir şekilde yetiştirilmektedir.

Bahçe Düzenlemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Bahçe düzenlemesi yaparken öncelikli olarak peyzaj çalışması için bahçenin krokisini çıkartmanız epey önemlidir. Bahçenin büyüklüğü ve sınırlarını belirleyeceğiniz bu krokiye ağaçları, bitkileri ve mobilyaları dahil edebilirsiniz.
  • Eğer bahçenizin dışarıdan çok fazla görülmesini istemiyor ve aynı zamanda perde gibi bir bitki çiti oluşturmak istiyorsanız yoğun olarak yetişen ve yüksek yapıdaki bitkilerden faydalanabilirsiniz.
  • Bahçe düzenlemesi yaparken bitki tercihlerinde çok dikkat etmelisiniz. Özellikle yaşadığınız yerin iklimine uygun ve uzun süre yeşil kalabilecek bitkileri seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Her zaman bahçe sınırından başlayarak bitkilerin daha yüksek olarak dikilmesi icap eder. Eve ve bahçe içine yaklaştıkça bitkilerin boyu küçülmelidir.
  • Bitki dizaynı ve tercihi yaparken gölge düşürecek büyük bitkilerin nereye yerleştirileceği de önemli bir şekilde üzerinde durulması gereken konulardan biridir.
  • Çocuklar için oyun alanı, dinlenmek için bahçe mobilyalarının konumlandırılması için de ağaçların ve diğer bitkilerin dışında bir alan ayarlamalısınız.
  • Çiçek ve ağaç dışında bahçede sebze yetiştirmek niyetindeyseniz bunun için de küçük bir alan ayarlayabilirsiniz. Küçük sera teknikleri özellikle bunun için en uygun tercihlerden biridir.
  • Bahçenin krokisini hazırlarken estetik bir görünüm sunacak biçimde sebze alanını da ayırabilirsiniz.

Bahçe düzenlerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara aşağıda yer verdik.

Orantı

Estetik bir bahçe düzenlemesi yaparken orantı konusu oldukça önemlidir. Orantı hususu, bitkilerin yapısı ve aynı zamanda tür olarak da birbiri ile uyumlu olmasını kapsamaktadır. Eğer küçük bir bahçeniz var ise görsel olarak uyum içerisinde olacak olan orta ve büyük yapıdaki bitkileri kullanmalısınız.

Uyum

Dekorasyonu yaparken yalnızca görselliğe dikkat etmemelisiniz. Bahçenizin iç dekorasyonunun hem bahçe hem de eviniz ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Eğer düzensiz bir şekilde bitkiler bahçe içine yerleştirilirse göz yorucu bir görünüme neden olabilir. Ayrıca bahçe düzenlemesinde uyumsuzluk, bahçenizin kullanışlılığını olumsuz etkileyecektir.

Simetri

Peyzaj düzenlemesi söz konusu olduğunda en çok simetri konusu üzerinde durulmaktadır. Özellikle estetik ve simetrik bir bahçe düzenlemesi ile daha konforlu bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz.

Tarz

Bahçe düzenlemesi yalnızca içerisinde bulunan ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerden ibaret değildir. Özellikle bahçenizin dekorasyon stilini bütünlemek için kullanacağınız dekoratif objelere ve mobilyalara da çok dikkat etmelisiniz. Her zaman kullanışlı ve iklim şartlarına dayanıklı ürünler seçmeye özen göstermelisiniz.

Bahçenizin istediğiniz gibi bir görünüm kazanması için evinizin mimarisi ile de uyum içerisinde olması epey önemlidir.

Bahçe Düzenlemesi Ne Zaman Yapılır

Bahçe düzenlemesi yaparken yaşadığınız yerin iklim şartlarına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Yılda iki defa yapılacak olan bahçe düzenlemesi ile kış mevsiminde de tertemiz ve kış mevsiminin tadını çıkartabileceğiniz bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Eğer dört mevsimde yeşil bir bahçe arzu ediyorsanız çiçekleriniz için seraları tercih edebilirsiniz. Çit bitkisi olarak tercih edilen ve kış aylarında da yeşilliğini koruyan bitkiler de önceliğiniz olmalıdır.

Suya ve neme karşı dayanıklı bahçe mobilyaları ise yine bahçe düzenlemesinde dekorasyonunuzu tamamlayacak en önemli kriterlerden biridir.

About iga

Check Also

Veranda Nasıl Yapılır

Bu yazımızda, nasıl kendinize uygun veranda yapabileceğinizi tarif edecek ve bu hususta birkaç öneride bulunacağız: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.