Home / Bahçe Dekorasyon / Bahçe Dekorasyonunun Olmazsa Olmazları

Bahçe Dekorasyonunun Olmazsa Olmazları

Şehir hayatının griliği içerisinde hepimiz için birer nefes olan bahçeler hem bir huzur alanı hem de keyifli zaman geçirebileceğimiz yaşam alanlarımızdır. Günün karmaşasından kaçmak için ufak da olsa bir bahçeye sahipseniz öncelikle alanlara ayırıp işe koyulmakta fayda var. Bu yazımızda, huzur alanı bahçenizi dekore ederken dikkat etmeniz gerekenlere yer verdik: Bahçe Dekorasyonunun Olmazsa Olmazları! Başta yeşil alanı belirledikten sonra yer vermek istediğiniz bahçe ekipmanları ile devam edebilirsiniz. Bahçenizin boyutuna göre bir havuz ya da barbekü, oturma alanı ya da çardak seçimi yeşil alan genişliği ile birlikte şekillenmelidir.

Söz konusu bahçe alanınızı en etkili şekilde kullanmak önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bahçeniz ne kadar büyük olursa olsun akılcı bir yol izleyerek alan kullanımını en yüksek verimle yapabilirsiniz. Genel kullanım alanlarına karar verdikten sonra bahçenizde yer vermek istediğiniz alanlar için gerekli ekipman tercihi yapılabilir. Bahçenizde nasıl bir ortam oluşturmak istediğinize karar vererek seçime başlayabilirsiniz.

Bu noktada kendiniz için keyifli bir alan oluşturmak ilk amacınız olsa da konuklarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz ortamlar oluşturmayı da unutmamak gerekir. Bununla beraber eğer çocuğunuz için de güvenli ve doğal bir ortam yaratmak istiyorsanız ona göre bir seçim yapmakta fayda var. Modern bir havanın esintileri mi olmalı yoksa ferah bir bahçenin rahatlığı mı bunun kararını vermelisiniz. Kararınızı verdikten sonra tercih yapmak çok daha kolay olacaktır. Bununla beraber bazı temel aksesuarlarla da bahçe dizaynınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Görsellik Kadar Sağlamlık da Önemli

Bahçe dekorasyonunda temel ögelerden biri olan mobilyaların ve aksesuarların tercihinde görsellik elbette çok önemli. Kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir bahçenin verdiği huzuru sağlayan çok az şey bulunur fakat görsellik tek başına yeterli değil. İşlevsel, sağlam ve taşınabilir bahçe mobilyaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Yalnızca mobilya noktasında değil, genel olarak bahçenizde tercih edeceğiniz birçok ekipmanın da taşınabilir ve kullanışlı olması önemli bir kriter. Buradan yola çıkarak; güneşli günlerde bahçenizde rahatça oturabilmek adına tercih edeceğiniz bahçe şemsiyesi için taşınabilirlik çok önemlidir. Özellikle güneşin farklı açılarını gören bir bahçeye sahipseniz yerini değiştirebileceğiniz şemsiye ile verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Çok geniş bir bahçeye sahip değilseniz ve kalabalık misafir gruplarını sık sık ağırlıyorsanız yine yer değiştirilebilir oturma mobilyalarını kullanabilirsiniz. Özellikle sandalye ve sedir gibi seçeneklerin hareket ettirilebilir düzeyde ürünlerden oluşması, kalabalık misafir gruplarının ziyaretinde işlerinizi kolaylaştırabilir veya bahçenizin dekorasyonundan sıkıldığınızda değişiklik ihtimalini çok daha kolay bir keyfe çevirebilir.

Konfor Her Şeyden Önemli Diyenler İçin Tavsiyeler

Bahçe dekorasyonunda her şey de görsellik değil, önemli olan benim rahatım, diyenlerdenseniz keyfinizi artıracak bahçe mobilyalarına da yer vermelisiniz. Özellikle bahçe koltuğu ve sandalyesi tercihinde rahatınızı göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde toprakla iç içe bir bahçe dekorasyonu meydana getirmek isteyenler için de bahçe minderi ve armut seçenekleri keyfinizi ileriye taşıyacaktır.

Konforla beraber keyfine düşkün olanlar için tercih edilebilecek bahçe mobilyalarından biri de bahçe salıncağı olacaktır. Eğer bahçenizin dekorasyonu geniş bir salıncağa uygunsa yorucu bir günün ardından günün en güzel saatlerini bahçe salıncağı ile geçirebilirsiniz. Alternatif olarak tek kişilik bahçe salıncağı ya da bahçe hamağı da rahat ve keyifli bir tercih olabilir.

Pişirmeyi Seviyorsanız Yemek Köşesini İhmal Etmeyin

Özellikle güneşli ve ılık havalarda bahçede geçirilen süreler artış göstermektedir. Yaz mevsiminde bu süreler uzayarak belki de evin en çok vakit geçirilen yaşam alanı olmaktadır. Bununla beraber yemek hazırlama süreci de bahçelerimize taşınabilir. Hazırlık ve pişirme süreçlerini hem daha profesyonel bir noktaya taşımak hem de işinizi kolaylaştırmak için bir yemek köşesi oluşturmakta yarar var.

Barbekü yapmayı sevenler için çok daha önemli olan yemek köşelerinin vazgeçilmezlerinden olan mangal ve barbekü çeşitleri ile hem aileniz hem de misafirleriniz için lezzetli tarifler hazırlayarak açık havanın tadını doyasıya yaşayabilirsiniz. Bahçesinde yemek alanını geniş tutmak isteyenler için küçük bir hazırlık köşesi de oluşturulabilir. Özellikle bahçe ile evin mutfağı arasında uzun mesafe olan dekorasyon modellerinde bir bahçe dolabı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

About iga

Check Also

Veranda Nasıl Yapılır

Bu yazımızda, nasıl kendinize uygun veranda yapabileceğinizi tarif edecek ve bu hususta birkaç öneride bulunacağız: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.