Home / Bahçe Dekorasyon / Araba Lastiğinden Bahçe Dekorasyonu

Araba Lastiğinden Bahçe Dekorasyonu

Araba lastiğinden bahçe dekorasyonu, artık kullanılmayan ürünleri değerlendirerek dekoratif objeler yapmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle artık kullanılmayan araba lastikleri, bahçelerde uygun fiyatlı ve göze hitap eden ürünlere dönüştürülebilmektedir.

Bu bağlamda tabure, sehpa, salıncak, saksı gibi farklı ürünler tasarlayabilmek mümkündür. Kendin yap dekorasyon ürünleri ve bu ürünlerin yapım aşamaları ile alakalı daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Araba Lastiğinden Sehpa Yapımı

Araba lastiğinden yapılan aksesuarlar arasında dikkat çekenlerden biri sehpa modelleridir.

Sehpa yüksekliğine erişebilmek için 3 araba lastiğini üst üste sabitlemek yeterli olacaktır. Sağlam bir sehpa elde edebilmek için bu lastiklerin sağlam bir yapıştırıcı ya da vidalar ile birbirine iliştirilmesi oldukça önemlidir. Daha sonrasında ise tahta veya cam gibi bir plaka ile lastiklerden oluşturulan temelin üzerine sehpa modelini oluşturabilecek bir kat eklemelisiniz. Bu bağlamda genellikle cam tercih edilmekte ve modern cam sehpa benzeri görünümler elde edilebilmektedir.

Yapmış olduğunuz sehpanın bahçe dekorasyonunuza uyması için sehpanın lastik kısmını boyayabilirsiniz. Eski araba lastiğinin hangi boya ile boyanabileceğini merak ediyorsanız akrilik boya, yağlı boya ve sprey boya tercih edebileceğinizi bilmelisiniz. Lastik yüzeyinin girintili çıkıntılı olduğu düşünüldüğü zaman, en iyi seçenek sprey boyadır.

Araba Lastiğinden Salıncak Yapımı

Bahçeli ve özellikle çocuklu evlerde salıncak mutlaka bulunmalıdır. Çok para harcamadan geri dönüşüm ile salıncak oluşturmak isteyenler, araba lastiğinden salıncak yapabilmektedir. Eski araba lastiklerinden salıncak yapmak oldukça yaygın ve kolaydır. Üstelik hem otomobil hem de kamyon lastiği ile salıncak yapabilme imkanınız vardır. Bu noktada tercih ettiğiniz lastik, oturak boyutunda belirleyici olacaktır. Araba lastiğinden salıncak yaparken uygulayacaklarınız şu şekildedir;

  • Araba lastiğini iyice yıkayıp temizledikten sonra lastiğin alt ve üst kısmından salıncak halatlarının geçirileceği şekilde 4 tane delik açınız.
  • Lastiğin iç yüzeyinin ölçüsünü alınız ve bu ölçülere uygun olacak şekilde ahşap MDF hazırlayınız.
  • Hazırlamış olduğunuz MDF paneli, lastiğin üzerine oturtunuz ve vidalarla iyice sabitleyiniz.
  • Panelin üzerine, lastik boyutlarına uygun bir minder de ilave edebilirsiniz.
  • Son olarak ise hazırladığınız salıncak gövdesini halat yardımı ile tavana sabitleyiniz.

Araba Lastiğinden Saksı Yapımı

Araba lastiğinden yapılan aksesuarlar arasında merak edilenlerden bir diğeri de saksı yapımıdır. Hatta güzel görünüşü nedeni ile ücretli eski lastik satın alımı yaparak da sıklıkla uygulanmaktadır. Araba lastiklerinden yapılan saksılar, genellikle toprağın üstüne doğrudan yerleştirilmektedir. Böylelikle bahçe içerisinde küçük çiçek öbekleri oluşturmak mümkün olabilmektedir. Buna ilaveten tavandan sarkıtma saksılar da lastikler ile yapılabilen modeller arasındadır.

Eğer toprağa doğrudan temas eden saksılar yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Eski araba lastiğini iyice yıkayıp temizledikten ve arzuya bağlı olarak boyadıktan sonra bahçenizde istediğiniz bir toprak zemine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra lastiğin içerisini toprak ile doldurup bu toprağa çiçek ekebilirsiniz.

Tavandan sarkan saksı modeli oluşturmak istiyorsanız kesinlikle lastiğin altta kalan yüzeyine bir plak sabitlemelisiniz. Sonrasında ise lastiğin tavandan sarkıtılabilmesi için delikler oluşturmalı ve bu deliklerden zincir veya halat geçirmelisiniz. Son adımda da oluşturduğunuz saksının içerisine toprak ve çiçek koyarak istediğiniz yere asabilirsiniz.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.