Home / Bahçe Dekorasyon / Modern Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Modern Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Modern çağımızın getirisi olarak aşırı meşguliyet ve yorgunluk hissi, bizleri evlerin açık alanlarına kaçmaya teşvik etti. Artık, gün içinde enerjimizi arttırmak ve kendimizi doğa ile tazelemek için bahçelerde dinlenme yoluna gidiyoruz. Zaten uzmanların açıklamaları da çoğunlukla tabiatın ve yeşilliğin, hayat kalitemizi nasıl yükselttiği yönünde oluyor. Bu kriterler ışığında şekil alan dekorasyon fikirleri de evlerin bahçelerini, gözünüze ve ruhunuza hitap eden ferah mekanlar olarak tasarlamak yönünde hareket ediyor. Peki, tabiatı hayata dahil eden bu tarz önerilerini evlerimize nasıl uyarlayabiliriz? Hem ruhunuza terapi gibi gelecek kadar etkili hem de kazanacağı yeni atmosfer ile ilgi çekici bir görüntü sunacak bir bahçe dekorasyonu için dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Size dekorasyona dair sorularınızın cevabını verebilmek adına bu yazımızı derledik: Modern Bahçe Dekorasyon Fikirleri! Siz de bahçe dekorasyonuna dair sunmuş olduğumuz fikirleri dikkate alarak harika bahçe tasarımları meydana getirebilirsiniz.

Oluşturacağınız Senaryoları Önce Zihninizde Kurgulayın

“Modern bir bahçe dekorasyonu nasıl olmalıdır?” Bunun için önce, zihninizde genel hatlarıyla bir canlandırma yapmalı, ardından bu canlandırmayı baz alarak karar aşamasına geçmelisiniz. Bu, dekorasyon için ihtiyacınız olan her şeyi önceden bilebilmenizin yöntemidir.

Bahçe dekorasyonu için zihninizde canlandırabileceğiniz birçok model mevcuttur. Bu aşamada hayal gücünüzü geniş tutmanızı ve yaratıcılığınızı kullanarak her şeyi yerli yerince oturtmanızı öneriyoruz. Bahçenin bir köşesine hem sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de günün sonunda istirahat edebileceğiniz bir oturma alanı dekorasyonu planlayabilirsiniz. L şeklindeki köşe koltukları ya da farklı büyüklüklerdeki bahçe koltuklarını kullanabilirsiniz. Tabiatın kalbine yerleştireceğiniz bir çekyat ya da salıncakla şahsınıza münhasır bir koza meydana getirebilirsiniz (Bakın, bunlar hep hayal gücü…). Yemek saatlerinde geçireceğiniz vakti de yeni gözdeniz olan bahçenize ayırmak için farklı büyüklüklerdeki yemek masalarını kullanabilir, çeşitli masa takımlarını kullanarak kendinize bir açık hava ofisi bile oluşturabilirsiniz. Öte yandan bahçenizin bir köşesine açık hava odası kurmak ya da bahçenizin bir kısmının üzerini kapatmak, soğuk kış aylarında da bahçenizden uzak kalmama imkanı sunar. Dekorasyon fikirlerinizin içinde bu tarz bir alana da yer vermelisiniz.

Bahçe Peyzajına Karar Verin

Genel hatları ile yapacağınız dekorasyon işlemlerini belirledikten sonra bahçe peyzajı hususunda karar vermeniz gerekiyor. Bu sayede bahçenizde peyzaj için ayrılan alan ayrı, oturacağınız alan ayrı olacaktır.

Son zamanlarda peyzaj hususunda da yeni trendler ortaya çıkmaya başladı. Daha bölgesel bitkilerin ön plana çıktığı, küçük boyutlardaki ağaçların ve çalıların fazla budanmadan, doğal haliyle yer aldıkları peyzaj tarzları tercih ediliyor. Artık bahçeler soğuk kış aylarında da kullanıldığından dolayı dört mevsime uygun bitkiler seçiliyor. Bunun yanı sıra son yıllarda sağlıklı yaşam mottosuyla hayatımıza giren organik bahçecilik akımının da peyzajda önemli bir yeri bulunmaktadır. Bahçede yer alacak olan çiçeklerin ve bitkilerin renkleri, sizin kendi zevkinize bağlıdır. Bununla birlikte imkanınız varsa bahçenizde meyve sebze de yetiştirebilirsiniz.

En Doğru Bahçe Dekorasyonu için Sahip Olduğunuz Alan ile Kullanılacak Mobilyaların Boyut Orantısını İyi Ayarlayın

Bahçe düzenlemesinin en fonksiyonel olarak nasıl yapılacağı hususunda hazırladığımız rehberimizin en önemli adımlarından biri de alan – boyut orantısıdır. NŞA’da (normal şartlar altında) gayet geniş olan bahçemizde uygun olmayan boyutlara sahip mobilyaları rastgele kullanırsak kendi elimizle güzelim bahçeyi küçültmüş oluruz. Böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması için de alan – boyut orantısına dikkat etmek gerekiyor. Bu etapta yapılması gereken, yerleştireceğiniz mobilyaları ve dekorasyon ürünlerini seçip tadilata başlamadan önce alan hesaplaması yapmanızdır. Bu sayede alan – eşya oranını çok iyi ayarlayabilirsiniz. Aksi takdirde, deyim yerindeyse kendi elinizle evin nefesi olarak görülen bahçelerin nefesini kesmeniz de olasıdır. Unutmayın; istifçilik, her zaman şık bir hareket olmayabilir!

Veranda Tasarımına Önem Verin

Veranda, evin bahçesi ile içi arasında köprü görevi gören bölümüdür. İlk etapta veranda dekorasyonu gereksiz gibi gözükebilir ancak süreklilik açısından bu alanın da dekore edilmesi elzemdir. Bu alan, evin içi ile dışının bağlantı noktasını eritip kaynak yapmışçasına birbirine bağlamış bir görüntü vermelidir.

Bu etapta rattan ve ahşap gibi doğal malzemeler ile imal edilmiş mobilyalar, işinize çok yarayacaktır. Bunun yanı sıra metal dokuyu ahşap ve rattanla ısıtan parçaları tercih ederek de ilerleyebilirsiniz. Kocaman saksılara yerleştirilmiş yemyeşil bitkiler ya da bir bitki duvarı ile veranda dekorasyonunu gerçekleştirmiş olursunuz.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.