Home / Bahçe Dekorasyon / Bahçe Dekorasyonunda Yaz Hazırlıkları

Bahçe Dekorasyonunda Yaz Hazırlıkları

Yaz ayları gelip çattı ve bahçede oturmanın zamanı geldi. İşte Bahçe Dekorasyonunda Yaz Hazırlıkları yazımız…

Havaların ısınması ile beraber bahçede daha fazla zaman geçiriliyor. Kışın genelde çok çıkılmayan bahçeler, yazın adeta evin en sevilen noktası oluyor.

Küçük ve İşlevsel Parçalar Ekleyin

Bahçede oturacak vakit, yazın gelmesiyle beraber artıyor. Bu dönemde tekerlekli sehpalar, masalar ya da banklar oldukça işinize yarar. Çünkü hem fazla yer kaplamaz hem de kışın daha kolay kaldırıp saklayabilmenizi sağlar. Mobilyalar özellikle ufak balkonlarda daha az yer kaplarsa daha işlevsel olur. Örneğin kullanmadığınız zamanlarda katlayabileceğiniz bir masa ufak balkonlar için idealdir.

Konforlu Parçalar Ekleyin

Konfor her zaman önceliğiniz olmalıdır. Çünkü yaz ayının sıcaklığı ile geçirilmiş bir gün sonrası kendinizi ferah bir balkona ya da bahçeye atmak isterseniz. Rahatsız parçalar ise bu ferahlığı bozar. Bu yüzden ev konforunu yaz ayında dışarı taşıyın ve yumuşak minderlerden oluşan bir oturma grubu edinin. Eğer büyük bir bahçedeniz varsa etrafa yumuşak puflar da atabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle beraber harika anları rahatça yaşayabilirsiniz. Konforlu parçaları eklerken aynı zamanda yaza uygun olmasına da özen gösterin. Canlı renkler, serin tutacak kumaşlar ve dahası hazırlıklarınız arasında yer alabilir.

Renk Seçiminin Önemi

Yaz hazırlıkları yaparken renk seçimine de çok özen göstermelisiniz. Özellikle siyah gibi koyu renkler sıcak yaz günlerinde koltuklarınızın, masanızın daha sıcak olmasına neden olur. Çünkü koyu renkler güneşi çeker. Oturduğunuz anda sıcak bir minderle karşılaşabilirsiniz. Üstelik yazın enerjisini de koyu renklerle almak zor olur.

Bu yüzden parlak ve canlı renkleri tercih edin. Hem içinizi açacak hem de güneş ışığını içine hapsetmeyecek parçalar, yaz hazırlıklarınızın tamamlayıcısı olacaktır. Renkler ile beraber farklı geometrik ve etnik desenler de tercih edebilirsiniz. Eğer büyük bir bahçeniz varsa oturma grubunuzu renklendirmek adına farklı yastıklar tercih edebilirsiniz.

Bol Bol Çiçek Kullanın

Yaz demek; rengarenk ve mis kokulu çiçeklerin her yerde olması demektir. Bahçenizin dört bir tarafına çiçekler ekin ve bakımlarını ihmal etmeyin. Güneşi seven çiçekler, yaz hazırlıklarınızın olmazsa olmazı olacaktır.

Yazın gelmesiyle bahçedeki çimler de büyüme hızını arttırır. Dekorasyonun daha güzel görünmesi adına düzenli olarak çimenlerinizi biçmeyi unutmayın. Gerçek çiçekler dışında çiçek desenleri de dekorasyonunuzda olabilir. Oturma grubunuzda, süs eşyalarınızda ya da yastıklarınızda çiçek desenlerine bol bol yer verin.

Işıklandırmanın Önemi

Bahçe dekorasyonunda yaza hazırlık yaparken mutlaka ışıklandırmaya ayrı bir özen gösterilmelidir. Çünkü yaz aylarında özellikle akşamları eve girilmez, balkon veya bahçede daha fazla vakit geçirilir. Bu yüzden de ışıklandırmaya ihtiyaç duyulur.

Dekoratif bir görünüm elde etmek istiyorsanız etrafınızı ufak led ışıklarla donatabilirsiniz. Hem tatlı görünür hem de her yerin aydınlatılmasını sağlar. Ancak bunu yaparken hafiflikten de ödün vermeyin. Örneğin balkonda tek bir lamba kullanacaksanız evin içindeki, büyük ve gösterişli avizeleri kullanmaktan kaçının.

Ahşap Parçalar Kullanın

Ahşap parçalar yaz dekorasyonunun bahçelerdeki olmazsa olmazıdır. Hem ortamın daha samimi görünmesini sağlar hem de uyum sağlama konusunda pratiklik sunar. Renkler ve desenler ahşap parçalarda daha rahat uyum sergiler. Özellikle bambu parçaları tercih edebilirsiniz.

Ahşap parçaları kullanabileceğiniz yerler;

  • Masa-sandalye
  • Saksılar
  • Sehpa
  • Süs Eşyaları
  • Paravan- perde

Bu parçalar sayesinde yaz ayının hafifliğini de korumuş olursunuz, boğucu bir ortam oluşmamış olur. Özellikle bambu paravan yani perde balkonlara çok hoş ve farklı bir hava katar. Eğer dışarıdaki kişilerin sizi görmesini istemiyorsanız bambu paravan kullanarak hem egzotik hem de koruyucu bir alan oluşturabilirsiniz. Üstelik bambu paravanın üzerinde kuruttuğunuz çiçekleri de asabilirsiniz.

Makrome Örgüler

Makrome örgüler son dönemde daha da popüler hale gelmiştir. Özellikle balkon ve bahçe için çok uygundur. Çünkü rahatlığı ve şıklığı bir arada yansıtır. Eğer bohem tarzı dekorasyonları seviyorsanız makrome örgüleri tercih edebilirsiniz. Saksılarda, salıncak olarak, kilimde ya da duvar süsü olarak tek başına kullanabilirsiniz. Hem dekorasyonu tamamlar hem de hoş bir hava katar. Üstelik malzemeleri temin ettikten sonra rahatlıkla evde hazırlayabilirsiniz. Yaz ayları yaklaşırken şimdi başlarsanız yetiştirebilirsiniz.

Mavinin Tonlarını Kullanın

Yaz demek deniz-kum-güneş üçlüsü demektir. Bu yüzden balkon ve bahçenizde denizin ferahlığını ve huzurunu yansıtan mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Doğal ahşaplarla beraber mavi desenler, farklı yerlerde kullanabileceğiniz deniz kabukları açık alan köşenizin daha da huzurlu olmasını sağlar. Özellikle mavi-beyaz ikilisini kullanarak sahil hissini daha fazla verebilirsiniz. Bu sayede yaz ayını daha fazla hissedebilir, huzurlu köşenizde sevdiklerinizle serinleyebilirsiniz.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.