Home / Bahçe Dekorasyon / Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bu yazımızda, villa sahibi olanlar için rehber olması adına Villa Bahçe Dekorasyon Fikirlerine değindik. Detaylar yazının devamında… Bahçesi bulunan her yapıda, bu mekanların nasıl tasarlanabileceği büyük bir merak konusudur. Herkes daha güzel ve şık bir ortam istemekle beraber, bir fikir sahibi olmak konusunda zorluk çekebilir.

Yaşanan bu kararsızlıkta hiç şüphesiz ki birbirinden farklı ve ışıltılı dekorasyon fikirlerinin etkisi vardır. Peki, burada neye dikkat edilmelidir? Bahçe dekorasyonları hakkında bilmeniz gereken ilk şey tamamen kişisel olduğudur. Bir kişi için mükemmel olan bir yapı, diğer insanlar için aynı şekilde olmayabilir.

Bir diğer husus ise bahçenin yapısı ve büyüklüğüdür. Eğer yeni bir tasarım üzerinde çalışıyorsanız yapının ne kadar büyük olduğu da önemlidir. Zira yapılan dekorasyon da bu minvalde belirlenecektir. Bu gibi durumlara ek olarak, bahçenin bakımını gerçekleştirmek de önemlidir. Zira toprağa ilgi gösterilmemesi, kısa süre sonra bozulmasına neden olacak ve böylece estetik görünümü ortadan kalkacaktır. Bu nedenle gübreleme, havalandırma gibi işlemler kullanılarak hazırlanmalıdır.

Bu sadece çiçek ve ağaç ekimleri için değil, çim yetiştirmek için de en büyük koşuldur. Villalar bahar ve yaz aylarında kullanıldığı için hazırlık bahar gelmeden veya ilk dönemlerinde yapılmalıdır. Böylece yaz geldiğinde ışıltılı ve ilgi çekici bir bahçe elde edilebilir.

Villa Bahçeleri Kış Aylarından Hazırlanabilir Mi?

Peki, villa bahçe dekorasyonu kış aylarında yapılabilir mi? Kış şartları sert olduğu için her yer, dekorasyon için uygun olmayabilir. Örneğin Ege bölgesinde kışlar çok sert olmadığı için ön hazırlıklar yapılabilir; ancak Doğu Anadolu bölgesinde çetin kış şartları olduğu için bu geçerli olmaz.

Bununla beraber bahar aylarında dekorasyon yapamıyorsanız yaz sonu-kış öncesi dönem olan sonbaharda da gerekli hazırlıklar tamamlanabilir. Dolayısıyla dekorasyon hazırlıkları bu zamanlarda gerçekleştirilir. Eğer bitkileriniz soğuk kış şartlarına dayanıklı değilse, bu durumda gerekli önlemleri almanız en büyük şarttır.

Villa Bahçelerinde Hangi Çiçekler Kullanılabilir?

Villa bahçe dekorasyonu söz konusu olduğunda akla gelen ilk ve en önemli madde çiçeklerdir. Eğer villanızın yazın daha ışıltılı ve canlı bir yapıda olmasını istiyorsanız, çiçeklere dikkat etmeniz gerekir. Burada çok sayıda seçenek vardır ve hepsi sizin tercihinize kalmıştır. Bunlardan bazıları;

 1. Kadife Çiçeği,
 2. Yıldız Çiçeği,
 3. Ateş Çiçeği,
 4. Zinya,
 5. Karanfil,
 6. Alisyum,
 7. Gazanya,
 8. İpek Çiçeği,
 9. Horoz İbiği,
 10. Mine,
 11. Sanvitalia,
 12. Arslan Ağzı,
 13. Petunya,
 14. Sardunya,
 15. Begonya,
 16. Cam Güzeli,
 17. Kış Gülü,
 18. Hercai Menekşe,
 19. Çuha,
 20. Kış Nergisi,

Bu çiçeklerden herhangi biri tercih edilebilir. Bunlardan bazıları kış aylarına da dayanıklı çiçekledir. Dolayısıyla çiçek seçimi yaparken buna dikkat etmeniz gerekir. Kışın da renkli ve canlı bir bahçe istiyorsanız, buna uygun seçim yapılmalıdır.

Villa Bahçelerinde Sarmaşık Kullanılabilir Mi?

Bahçe dekorasyonunda bir diğer seçenek de sarmaşıktır. Eğer büyüyen ve dolaşan bitkilerden hoşlanıyorsanız oldukça hoş bir seçenektir. Ayrıca güzel bir gölgelik seçeneğidir. Dış mekânları bu seçeneklerle bezeyerek hem canlı bir görünüm elde edebilir, hem de gölgelendirme yapabilirsiniz.

Peki, hangi sarmaşıklar tercih edilebilir? Burada öncelikle iç ve dış mekânlarda kullanılan sarmaşıkların farklı olduğu bilinmelidir. Bu bakımdan bahçeniz şu türler kullanılabilir;

 1. Amerikan Sarmaşığı
 2. Begonvil
 3. Orman Asması
 4. Çan Sarmaşığı
 5. Duvar Sarmaşığı
 6. Hanımeli
 7. Çarkıfelek Çiçeği
 8. Sarmaşık Gülü
 9. Mor Salkım
 10. Acem Borusu
 11. Yasemin
 12. Gündüz Sefası

Bu sarmaşıklar hakkında bilmeniz gereken, renklerinin farklı olduğudur. Mor, beyaz veya yeşil renkte olanlar olduğu gibi farklı renklerin kombinasyonu olanlar da vardır. Dolayısıyla renk zevkiniz nasılsa buna uygun seçim yapılmalıdır. Eğer bir rengi sevmiyorsanız, sarmaşık olarak kullanmak önerilmez.

Villa Bahçe Mobilyaları

Villa bahçe dekorasyonu için en önemli olanlardan bir tanesi de mobilyadır. Burada yağmur yağma olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Küçük bir yağmur bile eşyalara büyük hasarlar verebilir. Bu sebeple bahar ve yaz aylarında ara sıra yağmur alan bir bölgedeyseniz, mobilya seçimi de buna göre gerçekleştirilmelidir.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.