Home / Bahçe Dekorasyon / Ucuz Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Ucuz Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Ucuz Bahçe Dekorasyon Fikirleri konusunda ne yapacağınızı bilemiyor ama güzel bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aslında bu iş düşündüğünüz kadar zor değil. Sizinle paylaşacağımız Ucuz Bahçe Dekorasyon Fikirleri sayesinde bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bu fikirleri okuduktan sonra geriye sadece, zevkinize ve tarzınıza en uygun olanlarını seçip uygulamak kalacak!

İlk olarak bir bahçenin olmazsa olmazı çimlerden bahsederek başlayalım. İnsanların çoğu, çimler ne kadar yeşil olursa bahçenin o kadar güzel görüneceğini düşünüyor. Bu kesinlikle büyük bir yanılgıdır. Tasarımın ana kurallarından birisi renk uyumudur. Eğer sahip olduğunuz bahçe dekorasyon ürünleri ile uygun tonlar yakalayamazsanız yerleştireceğiniz eşyalar bulunduğu yere ait değilmiş gibi gözükecektir. Bu yüzden elinizdeki eşyalara uygun çim seçmeniz ya da çiminize uygun eşyalar almanız çok önemlidir. Ayrıca bahçe dekorasyon ürünlerinin, çimleriniz ile aynı renk olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bahçe dekorasyonlarında bakımı kolay olması açısından sentetik çimler de tercih edebilirsiniz.

Çim konusuna değindiğimize göre çiçeklerden bahsedebiliriz. Çiçek renkleri ile farklı dekorasyon şekilleri oluşturabilirsiniz. Bu renklendirmeyi size bırakıyoruz fakat bu çiçeklerin yerleşimine oldukça dikkat etmelisiniz. Bahçenin kenarlarına çit çeker gibi çiçek ekmek kötü bir görünüm meydana getirecektir. Bunun yerine bahçenin ayrık kısımlarına ekim yapmanız daha uygun olacaktır. Çiçeklerinizi doğrudan, sıradan saksılara yerleştirmemelisiniz. Çiçeklerinizi ön plana çıkarmak için yapabileceğiniz en iyi şey, kütük görünümlü saksılar kullanmanız olacaktır. Saksı alırken, çiçeklerinizin boyutlarına uygun saksılar seçmeye özen göstermelisiniz.

Vermiş olduğumuz Ucuz Bahçe Dekorasyon Fikirleri yardımı ile çimlerin ve çiçeklerin nasıl olması gerektiğine karar verdiyseniz dekorasyonunuzun büyük bir kısmını tamamladınız demektir. Şimdi sıra bu tasarımı, çeşitli ürünlerle desteklemeye geldi.

Bahçe Dekorasyonu Ürünleri

Bahçe dekorasyon ürünleri, bahçenin görünümünü tamamen değiştirecektir. Az sayıda eşya ile de çok farklı bir görüntü yakalamanız mümkündür. Şimdi bahsedeceğimiz ürünler tamamen dekor amaçlı ürünlerdir. Güzel bir görüntü elde etmek için heykeller, taşlar, korkuluk modellemeleri, kuş yuvaları veya klasik bahçe cücelerini kullanabilirsiniz.

Eğer bir bahçe heykeline sahip olmak istiyorsanız işte size bir kaç öneri; Hayvan heykelleri tercih ederseniz yerleştirmek sizin için daha kolay olacaktır. Bahçenizde bir ağacınız var ise bu ağaca tutunan büyük bir kurbağa heykeli gerçekten güzel duracaktır. Ya da bahçenin kenarında güzel çalılarınız var ise boydan boya sıralanmış kaplumbağa heykelleri yerleştirmenizi şiddetle öneriyoruz. Aldığınız heykelleri doğrudan bir yere yerleştirmek yerine başka öğelerle kombine etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Taşlar derken neden bahsettiğimizi anlayamamış ziyaretçilerimiz olabilir. Çakıl taşları ile bahçenin bir kısmını düzenlemek, Türkiye’de pek yaygın değildir. Taşlar yardımı ile bir dekor oluşturmak istiyorsan, çakıl taşlarını bahçenin çıkıntılı veya yamuk olan kısmına şekil vererek dizmeni öneriyoruz. Bu sayede hem kullanılabilir alanını kısıtlamamış olacaksın hem de farklı bir dekora sahip olacaksın. Bu işlemi yaparken altın kural ise bahçene en yakın taş sırasını diğerlerinden daha büyük taşlardan oluşturmaktır. Güzel bir görüntü elde etmek istiyorsan altın kuralı es geçmemen gerekiyor.

Kuş yuvaları ve klasik bahçe cüceleri ise yerleştirmesi en kolay bahçe dekorasyonu ürünleridir. Bu cüceleri dağınık bir şekilde dağıtman, onları yerleştirmek için en uygun yöntem olacaktır. Hatta bir tanesini evin bahçeye bakan penceresinin dış kısmına yerleştirebilirsin. Dekorunu sadece çimlerin üzerinde değil, alanın tamamında kullanmış olursun. Kuş yuvalarını ise ağacın dalına, ya da en sık kullandığın yerin bir miktar uzağına yerleştirebilirsin. Dekoratif olarak yerleştirilen bu yuvalara kuş getirmeyi başarabilirsen filmlerdeki gibi huzurlu ve doğal bir ortam elde edebilirsin.

Bahçe mobilyası seçimlerinde mevsim şartlarına dayanıklı bahçe mobilyaları seçmeye özen göstermelisin. Zaman geçireceğin bu alanda rahat etmen o zamanı daha verimli kılacaktır.

Vermiş olduğumuz bahçe dekorasyonu fikirleri üzerine düşünüp, bahçen için daha uygun fikirler geliştirebilirsin. Anlattığımız kurallara dikkat ettiğin sürece, mükemmel bir bahçe dekorasyonuna sahip olabilirsin.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.