Home / Bahçe Dekorasyon / Bahçe Dekorasyonu Kendin Yap Fikirleri

Bahçe Dekorasyonu Kendin Yap Fikirleri

Bahçe dekorasyonu yapmak istiyor ama bir yandan da el emeği olsun istiyorsanız Bahçe Dekorasyonu Kendin Yap Fikirleri tam da size göre! Bahçe dekorasyonunuzu güzelleştirecek kendin yap (DIY) fikirleri ile çocuklarınızla birlikte yaparak onların zamanlarını daha eğlenceli ve verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bahçeniz için en uygun kendin yap (DIY) fikirlerini seçin ve kolları sıvayın.

1. Yapımı Pratik Güzel Bir Şömineye Ne Dersiniz?

Bahçeniz için aklınızda bir şömine fikri varsa ve bunun için bütçeniz yoksa bu kendin yap fikri, tam size göre. Bu tarz istinat duvarlarını yapmak için kullanan tuğlalardan bahçe şöminesi yapabilirsiniz. Hatta bunun için harç karmaya bile gerek yok düzgün bir şekilde yerleştirirseniz yıkılmayacaktır. Tabi evde çocuk varsa işi sağlama almakta fayda var.

2. Eski Demir Yatakları Bahçenizin Dekorasyonunda Kullanın

Büyük bir bahçeye sahipseniz ve elinizde eskinin demir yataklarından varsa bahçenizde bu tarz bir dekorasyon düşünebilirsiniz. Bahçenizde vintage esintiler istiyorsanız bu dekorasyon tarzı size ilham olabilir.

3. Yaratıcı Olun

Bahçenizde bitkilerle ve çiçeklerle dekore edebileceğiniz tek eşyanız yatak değil eski bir piyanoyu da bu tarz dekore edebilirsiniz. Hem uygun hem de sıra dışı bahçe dekorasyonu için sadece biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Bunun gibi pek çok farklı bahçe dekorasyonu için kendin yap fikirleri bulabilirsiniz.

4. Küçük Bir İstirahat Köşesi Yapın

Son zamanlarda palet mobilyalar dekorasyon trendi olmaya başladı. Palet mobilyaları ev dekorasyonun pek çok alanında görmek mümkün. Bizde bahçede bu tarz bir DIY fikrine yer verdik. Aileniz ve kendiniz için paletten şekildeki gibi bir dinlenme köşesi yapabilir, bahçenizde geçirdiğiniz zamanı daha konforlu hale getirebilirsiniz.

5. Çiçekleriniz İçin Orijinal Saksılıklar Yapın

Ahşapla uğraşmayı seviyorsanız bahçeniz için merdiven görünümlü saksılık yapabilirsiniz. Hatta elinizde eski ahşap bir merdiven varsa basamaklarını çıkarıp şekildeki gibi ahşap saksılar yapıp basamaklara onu monte edebilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tabi ki kullanmadan önce vernik atmayı unutmayın. Bu sayede kullanım süresini uzatmış olursunuz.

6. Ahşap Kasalara İçine Ekim Yapın

Bahçenizde yeterli ekim alanı yok fakat bir şeyler ekmek istiyorsanız ahşap kasaları kullanabilirsiniz. Elbette ekim yapmak için bahçenize birbirinden güzel saksılarda alabilirsiniz. Fakat bu çok da ekonomik olmaz. Saksı almak yerine ahşap kasaları saksı yerine kullanarak bahçenizde oldukça düşük bir bütçeye ekim alanları oluşturabilirsiniz. Hatta ahşap kasaları baharın renklerine boyayarak bahçenizi hareketlendirebilirsiniz.

7. Bahçeniz İçin Rustik Objeler Tasarlayın

Bahçenize doğal ve farklı bir dekorasyon istiyorsanız bu tarz rustik tarzda saksılar yaparak süsleyebilirsiniz.

8. Bahçenizde Geçirdiğiniz Zamanı Keyifli Hale Getirin

Bahçenizde çocuklarınız, kendiniz ve hatta misafirleriniz için dinlenme köşelerini daha keyifli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Bahçeye kuracağınız bir salıncak fazlasıyla yetecektir.

9. Saksılara Canlılık Verin

Saksıları yan yana koymak yerine basit bir işlemle daha canlı bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bunun için plastik saksılar dışında ihtiyacınız olan tek şey demir bir çubuk. Demir çubuğu saksıların drenaj deliklerinden geçirerek şekildeki gibi birleştireceksiniz. Drenaj delikleri çok küçükse çubuğunuza göre esnetin.

10. Paletten Organizer Yapın

Paletten bahçeniz için bir organizer yapabilir, bahçe ekipmanlarını depolayabilirsiniz.

Hatta bu organizeri aç kapalı yaparak bahçenizdeki alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

11. Bahçenizde Romantik Alanlar Oluşturun

Biraz da kendinizi şımartmaya ne dersiniz? Bahçenizde romantik yemek alanları oluşturun. Ahşap bir yemek masası ve etrafında iki ahşap bank, üzeri ise mumlar ve küçük ampullerle süslenmiş romantik bir yemek alanı dizayn edin.

12. Güzel Bir Geri Dönüşüm Projesi Yapın

Geri dönüşüm projelerine meraklıysanız bahçeniz için bu güzel projeyi yapabilirsiniz.

Plastik şişeleri boyayın ve içerisine toprak doldurup çiçekler dikin ve şekildeki gibi ağaç dallarına asın. Geri dönüşüm projesi için daha fazla etkinlik görmek isterseniz geri dönüşüm projeleri kategorimizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

13. Bahçe Çitlerini Sevdiğiniz Karakterle Süsleyin

Çocuklarınızla yapabileceğiniz güzel bir etkinlik. Bahçenizdeki ahşap çitleri boyayabilirsiniz.

14. Eski Jantları Bahçenizde Dekore Edin

Eski araba jantlarını boyayarak bahçenizde tekrar dekore edebilirsiniz.

15. Eski Yatak Başlığını Yeniden Dekore Edin

Ahşap eski bir yatak başlığınız varsa ve atmayı düşünüyorsanız atmayın. Bahçenizde rustik bir saksılık olarak dekore edin.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.