Home / Bahçe Dekorasyon / Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Hepimizin hayalidir bahçeli bir evde yaşamak… Belki bahçeli eve özlem duyduğumuzdan, belki de betonlaşan kentlerin bize özel yeşil alanı olmasından dolayı olacak; bahçeli evler insanları kendine çeker. Ayrıca bahçeler her mevsim güzeldir. Baharda açan çiçek kokuları eşliğinde ısınan havaları fırsat bilerek dışarıda içilen çaylar insan ayrı bir huzur katar. Siz de bahçesi olan şanslı gruptansanız ve bahçe dekorasyonu konusunda kararsız kaldıysanız bazı pratik bilgiler ve Bahçe Dekorasyon Fikirleri ve ev dekorasyon fikirleri ile siz de daha güzel bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca balkon ve teras için uygulanan dekorasyon fikirleri size bu konuda fikir verebilir.

Bahçe dekorasyonu yaparken ilk yapmanız gerek alanı nasıl kullanacağınıza karar vermek olmalı. Bunun için bahçeyi bölümlere ayırmanız gerekir. Bölümlere ayırırken yeşil alan ve diğer kullanım alanları şeklinde olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Bunları ayrı başlıklar altında inceleyelim:

Bahçe Dekorasyon Fikirleri için Yeşil Alan

Bahçe dekorasyonu yaparken yeşil alanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeşil alanın önemi dışında bu alanı nasıl dekore edeceğimiz ve nasıl kullanacağımız daha önemli. Yeşil alan için ağaçlar, çiçekler, çimenler ve diğer yeşil bitkiler kullanıyoruz. Ağaçlar bölgesel olarak değişiklik gösterebileceği gibi mevcut bahçenizde önceden dikilmiş ağaçlar da olabilir. Yeni ağaç dikecekseniz çabuk büyüyen ağaçları ya da büyük fidanlar almanız bahçenizin kısa zamanda oluşmasına katkı sağlayacaktır. Ağaç seçimi konusunda meyvesi olan ağaçlar seçmeyi düşünüyorsanız bunlar: Vişne, Kiraz, Kayısı, Elma, Ceviz, Üzüm, Dut ve Üzüm Asması tercih edilebilir. Bunlar Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilen ağaçlar olduğu gibi kendi bölgenize has ya da burada sayamadığımız meyveli ağaçlardan da tercih edebilirsiniz. Meyve veren ağaçlar dışında gölgesinden faydalanabileceğiniz ağaçlar ile  bahçenize yeşil bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yeşil alanların bir diğer önemli unsuru ise zeminde kullandığımız çimen. Çimeni aldığınız Çim Tohumu ile kendiniz ekip yetiştireceğiniz gibi Rulo Çim alarak toprak üzerine serip daha çabuk yeşil bir zemine sahip olabilirsiniz.

Zemin ve ağaçlardan sonra bahçenizde yetiştirmek istediğiniz bitkilere bakalım. Bunlar renkli çiçekleri olan bitkiler olabileceği gibi gölgelik ve dekoratif olarak kullanabileceğiniz bitkilerde olabilir. Çiçekli bitkileri mevsimlik olarak seçerseniz tüm yıl boyunca bahçenizde çiçek olacaktır. İlk Bahar Ve yaz ayları için bahçenize ekebilecek çiçeklere bakacak olursak bunlar; Kadife Çiçeği, Yıldız Çiçeği, Ateş Çiçeği, Zinya, Karanfil, Alisyum, Gazanya, İpek Çiçeği(kedi tırnağı) Horoz ibiği, Mine ve yayılıcı mineler, Sanvitalia, Arslan ağzı, Petunya, Sardunya, Begonya, Cam Güzeli. Kış Gülü, Hercai Menekşe, Çuha, Kış Nergisi gibi soğuk hava şartlarına dayanıklı bitkileri de kış ayları için ekebilirsiniz. Gölgelik olarak kullanabileceğiniz bitkiler ise; Sarmaşık, Bambu, Mor Salkım ve Sarmaşık Gülü.

Bahçede yeşil alanların dışında bir bölümü de sebze ve meyve gibi mutfağınız için bir alan açabilirsiniz. Bu alanda isteğinize göre meyve, sebze ve yeşil bitkileri doğal olarak yetiştirerek gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bunun için ektiğiniz ürünleri kuşlardan korumak için tel bir bölüm yapabilirsiniz.

Bu ise bahçenizde küçük bir sera yaparak kışın dahi sebze ve meyve yetiştirmemize olanak sağlayacak bir ürün. Bunu kendiniz ihtiyacınıza uygun boyutlarda yaparak bahçenizde kullanabilirsiniz.

Bahçe için Diğer Kullanım Alanları

Bu alanlar yeşil alanlardan farklı olarak daha dayanıklı ve korunaklı olacak şekilde ihtiyaçlara uygun yapılan alanlardır. Bunların en başında bahçe içinde kullanacağımız yol gelmektedir. Yol dışında mobilyalar için kullanacağınız taş zemin de bahçede gerekli bir alan isterseniz bu alan yerine çimenlerin üzerinde kullanabilirsiniz fakat yağışlı havalarda veya bahçe sulandığı zaman zemin çamur olacağından çimenlerin üzeri mobilyaları için pek tavsiye edilmiyor. Yol ve mobilyalar için kullanacağınız taş zemini isterseniz bahçe dekorasyonu ile uyumlu şekilde yapabilirsiniz.

Siz de küçük bir mutfak benzeri bir alan yaparak bahçede yiyeceğiniz yemeklerde ve mangal yaparken kullanabilirsiniz. Şöminesi ile akşam serinliğinde yakarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu yaparken çocukları unutmamak lazım bahçeleri sizin kadar çocuklarınız da severek güven içinde kullanmalı. Zemin konusunda malzeme seçerken çocuklarınız için oyun alanı ayırmayı düşünüyorsanız onların güvenliği için bu alanın zemini diğer alanlardan farklı olarak özel malzemeler seçilmeli.

Bahçe için Mobilya Seçimi

Bahçe dekorasyonun diğer bir önemli unsuru ise mobilyalar. Bahçenizde mobilya seçerken dayanıklı ya da taşınabilir olmalarına dikkat etmelisiniz. Son zamanlarda popüler olan ferforje mobilyalardan bahçeniz için her türlü ürün imkanı mevcut. Ferforje bahçe mobilyaları için isterseniz takım olarak alabilir isterseniz de ferforje kanepe ve ferforje sehpa ile kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. Bahçe mobilyası için kalabalık sofralar ve oturmak için bank kullanarak bahçe dekorasyonuna park havası katabilirsiniz.

Bunun dışında bahçe için gölgelik de önemlidir. Bahçenizde gölgelik için en uygun ürün ise veranda. Veranda ile gölgelik bir alan yaratırken aynı zamanda verandanın altında kendiniz için özel bir alan yaratabilirsiniz. Alt kısım için bahçe dekorasyonu dışında ev dekor fikirleri ile daha yaşanabilir bir alan yaratabilirsiniz.

Bahçe dekorasyon fikirleri ile bahçenizi için istediğiniz dekorasyonu yaparak burada sevdikleriniz ile güzel zamanlar geçirdiniz. Artık bahar ve yaz ayları geride kalmış ve sonbahar yerini kışa bırakırken bahçenin bakımları yapılmalı. Bakımları canlı olan bitki ve çiçekler ile başlanmalı onları kışa hazırlanmak için hastalıkları varsa bunlara uygun ilaçlar ve daha dayanıklı olmaları için gerekli bakımlar yapılmalı. Ağaç ve çiçekler dışında bahçedeki mobilyalar ve yağmurdan zarar görecek ürünler temizlenerek kapalı bir alana taşınmalı ki sonraki yıllara kullanabilelim. Bahçede bakımları yaparak uzun ömürlü bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

About iga

Check Also

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde, balkonda vakit geçirmek oldukça keyiflidir ama havalar değiştiğinde ve soğuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.